DCNews Stiri ISIS confirmă moartea lui Abu Bakr al-Baghdadi. A fost anunțat succesorul

ISIS confirmă moartea lui Abu Bakr al-Baghdadi. A fost anunțat succesorul

'Către musulmani, către mujahedini, soldaţi ai SI (...), îl plângem pe comandantul credincioşilor, Abu Bakr al-Baghdadi', se spune în mesajul postat după operaţiunea forţelor speciale americane în nord-vestul Siriei, în care şi-a găsit sfârşitul liderul SI.

Gruparea jihadistă confirmă, de asemenea, decesul purtătorului său de cuvânt, Abu al-Hassan al-Muhajir.

Preşedintele american Donald Trump anunţase duminică moartea liderului ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi, în cursul unei operaţiuni militare americane desfăşurate în noaptea de sâmbătă spre duminică, la Barisha, un sat din nord-vestul Siriei, în apropierea graniţei cu Turcia.

În discursul său televizat, Trump a relatat în detaliu operaţiunea în cursul căreia şeful SI a fost încolţit de forţele americane, după care a declanşat centura cu explozivi pe care o purta.

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele