UPDATE: A doua zi după redactarea acestui articol, a fost anunțată data redeschiderii... dacă s-o ține cont de ea - https://www.dcnews.ro/autostrada-a7-pe-tronsonul-ploiesti-buzau-inchisa-a-fost-anuntata-data-redeschiderii-daca-s-o-tine-cont-de-ea_990423.html#google_vignette
----
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, promitea în 2024 că de Crăciun, buzoienii vor merge acasă pe autostradă. Iar dacă nu ați auzit deja gluma... surpriză: a venit Crăciunul, a trecut, acum vine și Paștele 2025, iar nu doar că nu mergem pe toată autostrada, dar se și închide bucata care era deschisă spre Buzău.
Da, ați citit bine. Lotul 1 Dumbrava – Mizil de pe Autostrada A7 se închide începând de luni, 7 aprilie, ora 15:00. Motivul? Se fac lucrări la Lotul 2 Mizil – Pietroasele. Cât durează? Nu se știe. Poate până la Crăciun. Poate la Paștele cailor.
CNAIR anunță frumos:
„Traficul rutier se închide între km 9+808 și km 21+000 în vederea finalizării lucrărilor”.
Dar când se redeschide? Secret național. De fapt nu-i secret, habar nu au nici ei. Zic ba final de aprilie... ba mai... ba iunie... Care dă mai mult timp?
Rutele ocolitoare recomandate:
Ploiești - A7, km. 9+808 - Nod Rutier (km. 9+808) - DN1D - Urziceni - DN2 - Buzău (și retur) SAU
Ploiești - A7 - Nod Rutier (km. 9+808) - DN1D - Albești - Paleologu - DN1B - Mizil - Buzău (și retur).
După ce ne-au spus că „buzoienii vor merge acasă pe autostradă de sărbători”, acum suntem în faza: „buzoienii nu merg pe nicăieri, se închide tot”.
Și pentru cei care mai cred în promisiuni, le amintim:
A fost Crăciunul 2024, acum vine Paștele 2025... dar poate prindem viteză de sărbători în 2026.
Cu noroc. Și cu rugăciuni. Cu rugăciuni pe E85...