DCNews Stiri Oprea, despre responsabilitatea deceselor de la inundații

Oprea, despre responsabilitatea deceselor de la inundații

\"Faptul că până la acest moment nu s-au înregistrat pierderi de vieți omenești imputabile modului în care a decurs intervenția noastră este o dovadă că cei peste 5.000 de pompieri și 6.000 de jandarmi mobilizați zilnic la nivel național și-au făcut datoria. Din păcate, cinci persoane au fost dispărute, toate ca urmare a traversării voluntare a unor cursuri de ape, contrar atenționărilor autorităților și localnicilor\", a afirmat Oprea într-o declarație de presă susținută la sediul MAI.

Acesta a adăugat că în urma căutărilor efectuate, cele două persoane, din Olt și Prahova, dispărute \"din păcate au fost găsite decedate\", scrie Agerpres.

Oprea a mai spus că, în condițiile în care situația meteo se îmbunătățește, principala misiune a personalului MAI este \"aceea de a înlătura cât mai rapid efectele acestor fenomene meteo care s-au abătut peste cele 86 de sate și comune inundate\".

VEZI ȘI: Cod portocaliu de inundaţii pe două râuri din judeţul Giurgiu

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele