DCNews Stiri Internațional Negocieri pentru reunificare. Se întâmplă pentru prima dată

Negocieri pentru reunificare. Se întâmplă pentru prima dată

Manifestaţie în Georgua după amânarea obţinerii statutului de candidat la aderarea la UE

Pentru prima dată, președintele cipriot, Nicos Anastasiades, și liderul cipriot turc, Mustafa Akinci, vor aborda una din cele mai spinoase chestiuni ale dosarului: aranjamentele teritoriale, scrie Agerpres.

Insula este divizată de 42 de ani. În 1974 armata turcă a invadat partea de nord a insulei ca reacție la o lovitură de stat ce viza alipirea Ciprului la Grecia, situație ce a îngrijiorat minoritatea turcofonă din insulă. Invazia a fost urmată de importante deplasări de populații, zeci de mii de persoane fiind obligate să își abandoneze bunurile de pe o zi pe alta.

Analiștii sunt de părere că acordul rebuie să ducă la o federație alcătuită din două entități: una cipriotă greacă, iar cealaltă cipriotă turcă.

[citeste si]

Știri similare din categoria Internațional Vezi toate articolele