DCNews Stiri Aplicația Uber, scoasă în afara legii de parlamentari

Aplicația Uber, scoasă în afara legii de parlamentari

Deputații au decis să-i protejeze pe taximetriști și au scos aplicația Uber, cea care le fura clienții pentru că oferea servicii mai bune, în afara legii.

Mai exact, deputații au adoptat un proiect de lege privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, prin care este interzis transportul public de persoane contra cost cu un autoturism fără a deţine pentru acesta autorizaţie taxi valabilă.

Astfel, după publicarea în Monitorul Oficial, cei care foloseau aplicaţii gen Uber, sunt scoşi în afara legii.

Camera Deputaţilor a adoptat proiectul de lege cu 298 voturi \"pentru\", două voturi \"împotrivă\" şi 16 abţineri.

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri