DCNews Stiri Internațional Ministrul anti-romi și premierul Franței, scene fabuloase în parlament

Ministrul anti-romi și premierul Franței, scene fabuloase în parlament

valls si ayrault

Premierul Jean-Marc Ayrault l-a deranjat pe ministrul de Interne francez, Manuel Valls, în timp ce socialistul se pregătea să țină un scurt discurs în fața Adunării Naționale, relatează Le Nouvel Observateur.

Ayrault nu a ezitat să-i acopere microfonul lui Valls și să-l întrerupă pe ministru când acesta formula un răspuns pentru o întrebare a deputatului Jean Leonetti pe tema imigrației în Franța.

Jean-Marc Ayrault a întârziat la reuniunea plenului din Camera inferioară a Parlamentului și și-a permis să treacă prin fața lui Valls, în tentativa sa de a se alătura celorlalți membri ai guvernului. Premierul putea alege să treacă prin spatele ministrului de Interne, evitând astfel întreruperea colegului său socialist.

Scena a stârnit râsul președintelui Adunării Naționale, Claude Bartolone, și aplauze din partea deputaților.

"Se poate observa că nu ne-am enervat", a fost replica de moment a lui Manuel Valls.

 
Știri similare din categoria Internațional Vezi toate articolele