O sursă de la baza navală din Sevastopol a declarat pentru Ria Novosti că avioanele aviației rusești exersează penetrarea sistemelor anti-aeriene a două nave NATO.
\"Acesta nave exersează respingerea atacurilor aeriene din partea avioanelor rusești, oferindu-le astfel piloților noștri oportunitatea de a câștiga experiență în manevrarea și executarea recunoașterii aeriene atât în raza sistemului anti-aerian, cât și în afara lui\", a declarat sursa citată.
În rest, avioanele monitorizează mișcările a două nave, lansatorul de rachete USS Vickburg și fregata TGG Turgutreis, localizate în partea sud-vestică a Mării Negre. Miercuri, trei avioane Su-30 și patru bombardiere Su-24 au executat zboruri de monitorizare deasupra acestor nave.
Flota Rusiei din Marea Neagră a fost înzestrată cu avioane Su-30 după anexarea Crimeei de către Rusia.