DCNews Politica Kovesi, revocată. Florin Iordache: A fost trimis numele unei persoane către președinte''

Kovesi, revocată. Florin Iordache: A fost trimis numele unei persoane către președinte''

Florin Iordache

Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a Laurei Codruța Kovesi de la șefia DNA. Deputatul PSD, Florin Iordache, Preşedintele Comisiei speciale pentru modificarea legilor justiţiei, a vorbit despre procedura de o nouă numire în funcția de procuror-șef DNA.

Este o procedură similară cu cea a DIICOT-ului. Așa cum la DIICOT a fost o procedură transparentă și a fost transmis numele unei persoane către președinte, așa se va întâmpla și în cazul DNA-ului. Ce îmi doresc este ca factorul politic să nu influențeze.

Avem o procedură transparentă, ministrul face o anumită selecție. Trimite către CSM, CSM are un punct de vedere., a spus Florin Iordache.

Citește mai multe din Politica
Citește mai multe din Politica