"Suntem groenlandezi, nu vrem să fim americani"
"Suntem groenlandezi, nu vrem să fim americani", a declarat marţi prim-ministrul Groenlandei, Mute Egede, la o zi după învestirea preşedintelui american Donald Trump, care doreşte ca SUA să preia controlul imensului teritoriu autonom danez şi, recent, a declanşat îngrijorare refuzând să excludă o intervenţie militară, transmite AFP.
"Nu putem avea o ordine mondială în care statele, dacă sunt suficient de mari (...) se pot servi după bunul plac"
"Viitorul Groenlandei trebuie decis în Groenlanda", a afirmat premierul Mute Egede într-o conferinţă de presă, în care a recunoscut că situaţia este "dificilă". "Nu putem avea o ordine mondială în care statele, dacă sunt suficient de mari (...) se pot servi după bunul plac", a declarat şi ministrul de externe danez Lars Lokke Rasmussen în faţa jurnaliştilor, la o zi după preluarea mandatului de către Trump.
Premierul nu a menţionat teritoriul danez în discursul său de luni, însă mai târziu a estimat în faţa presei că Danemarca va sfârşi prin a ceda în această privinţă. Deşi Lokke Rasmussen s-a declarat "satisfăcut" că Trump nu a menţionat Groenlanda ca o prioritate în discursul de învestire, el a adăugat că "retorica" rămâne aceeaşi.
"Ei au deja o bază militară aici"
"Aceasta nu mă face să spun că nu mai există criză, pentru că el a spus alte lucruri despre expansiunea teritoriului american", a remarcat ministrul danez. La rându său, Mute Egede a amintit că nu este împotriva unei întăriri a legăturilor cu Washingtonul, dar că insula nu este de vânzare.
"De 80 de ani, cooperăm cu SUA în materie de securitate. Ei au deja o bază militară aici", a menţionat premierul Groenlandei.
"Ne vom face în mod clar cunoscută poziţia acolo unde trebuie şi prin intermediul reprezentantului nostru. Lucrăm pentru a organiza o reuniune unde vom putea să explicăm poziţia Groenlandei", a adăugat el.
"Trebuie să recunoaştem că următorii patru ani vor fi dificili"
Luni, premierul Mette Frederiksen a scris pe Instagram că Europa trebuie să "navigheze într-o nouă realitate". Ea a reamintit dreptul la autodeterminare al groenlandezilor şi a subliniat de asemenea necesitatea ca Danemarca să păstreze alianţa cu SUA, descrisă ca fiind cea mai importantă a ţării după Al Doilea Război Mondial.
Liderii partidelor daneze au fost convocaţi din nou marţi de şefa guvernului pentru a fi informaţi despre situaţie.
"Trebuie să recunoaştem că următorii patru ani vor fi dificili", a declarat Pia Olsen Dyhr, lidera Stângii verzi, după reuniune, notează Agerpres.
Vezi și - Cât ar costa cumpărarea Groenlandei dacă ar fi de vânzare