Expoziţia "Banater Deutsche Maler" / "Pictori germani din Banat" va fi deschisă în Sala Barocă a Muzeului Naţional de Artă Timişoara (MNArT) în data de vineri, 2 iunie, la ora 12:00. Această expoziţie îşi propune să prezinte contribuţia semnificativă a pictorilor de etnie germană din Banat la dezvoltarea și diversitatea spaţiului multicultural al regiunii, începând cu secolul al XVIII-lea şi până în prezent.
Expoziţia beneficiază de sprijinul Forumului Democrat al Germanilor din Banat, sub egida celei de-a XVI-a ediţii a Zilelor Culturale ale Germanilor din Banat, având ca motto "Împreună, în Capitala Europeană a Culturii".
Cunoscuţi sub numele de "şvabi" în această regiune, germanii au adus în acest teritoriu adiacent al imperiului, o moştenire culturală bogată din Europa Centrală, odată cu relocarea lor în perioada habsburgică. Această contribuţie a germanilor a contribuit la formarea unui mozaic cultural distinctiv în regiune, alături de români, unguri, sârbi şi evrei.