DCNews Stiri Stelian Tănase: Taxa TV e ridicol de mică, TVR nu poate supraviețui

Stelian Tănase: Taxa TV e ridicol de mică, TVR nu poate supraviețui

\"Avem o taxă TV ridicol de mica, de 4 lei. Dacă nu o indexăm, pentru a asigura un cash-flow, nu vom putea plăti datoriile. Nu avem cum să supraviețuim, pentru că cheltuielile sunt mult mai mari decât veniturile pe care le avem\", a explicat Stelian Tanase. El a precizat că \"decizia este în mâna Guvernului, care o va amâna probabil, fiind an electoral\".

Tanase a subliniat că datoria de 150 de milioane de euro a fost acumulată începând  cu anul 2005, \"cauzele fiind mai multe\", scrie Ziare.com.

Citește și: Replică acidă de la Guvern, pentru Stelian Tănase. Corneliu Calotă face precizări

 

Despre salariile din TVR, directorul general a spus că cele ale angajaților \"sunt barate la 70 milioane (lei vechi - n.red.) (...) Colaboratorii primesc, în medie, 2.000 de euro, cu excepții precum Moise Guran sau Cornel Nistorescu, unde sunt incluse . Aici sunt incluse și costurile de producție ale emisiunilor respective\", a adăugat Tănase.

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele