DCNews Stiri Vâlcea: Două bovine, arse de vii într-un fânar lovit de trăsnet

Vâlcea: Două bovine, arse de vii într-un fânar lovit de trăsnet

Potrivit sursei citate, animalele aflau într-o construcţie din comuna Costeşti care a fost lovită de un fulger, zona aflându-se sub avertizare de vreme rea. 

"Incendiul a izbucnit într-un fânar din comuna Costeşti, cauza fiind trăsnetul. Până la stingerea focului a ars fânarul construit din lemn, în suprafaţă de 150 de metri pătraţi şi s-au deteriorat trei generatoare, o butelie şi un panou solar. Au decedat şi două animale mari, o vacă şi un viţel", a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Cătălin Popescu. 

El a menţionat că pompierii militari au mai fost solicitaţi să intervină în noaptea de duminică spre luni pentru evacuarea apei dintr-un beci al unui imobil din Râmnicu Vâlcea şi pentru degajarea unui copac căzut peste firele de alimentare cu energie electrică în staţiunea Băile Govora. 

Judeţul Vâlcea s-a aflat de duminică, ora 18,00, până luni la ora 06,00, sub Cod Roşu de ploi însemnate cantitativ, grindină şi frecvente descărcări electrice. 

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele