Apărătorii ucraineni luptă cu înverşunare pentru „fiecare metru” din Severodoneţk, a declarat preşedintele Volodimir Zelenski, în timp ce forţele ruseşti au distrus un pod către un alt oraş de peste râu, lăsând civilii blocaţi cu o singură cale de ieşire.
Sievierodoneţk a devenit epicentrul bătăliei mai ample pentru controlul asupra regiunii Donbas din estul Ucrainei.
„Obiectivul tactic cheie al ocupanţilor nu s-a schimbat: ei fac presiuni în Severodoneţk, lupte severe sunt în curs de desfăşurare acolo, literalmente pentru fiecare metru”, a declarat duminică preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski în discursul său video.
Zelenski a declarat că imaginea unui copil de 12 ani rănit într-un atac rusesc este acum imaginea Rusiei în întreaga lume. „Tocmai aceste fapte vor sublinia modul în care Rusia este văzută de lume”, a spus el.
„Nu Petru cel Mare, nu Lev Tolstoi, ci copii răniţi şi ucişi în atacurile ruseşti”, a mai spus el, într-o aparentă referire la comentariile preşedintelui rus Vladimir Putin de săptămâna trecută, comparând campania militară a Moscovei cu cucerirea de către împăratul rus Petru cel Mare, în secolul al XVIII-lea, a teritoriilor deţinute de Suedia, notează Mediafax.
Cine e britanicul ucis în Ucraina. Un consilier al lui Zelenski: A fost un adevărat erou
Mykhailo Podoliak, consilier al șefului biroului președintelui Volodimir Zelenski, l-a numit pe fostul soldat britanic Jordan Gatley un „adevărat erou”.
„Este nevoie de mult curaj pentru a pleca de acasă și a merge mii de kilometri pentru a apăra ceea ce crezi. Doar pentru că așa îți spune inima. Pentru că nu poți suporta răul", a scris Podoliak pe Twitter. „Jordan Gatley a fost un adevărat erou. Ne vom aminti mereu de contribuția sa la protejarea Ucrainei și a lumii libere", a precizat acesta.
Un fost soldat britanic a fost „împușcat mortal" în luptele din Severodonețk.
Jordan Gatley a părăsit armata britanică în martie „pentru a-și continua cariera de soldat în alte domenii" și a zburat în Ucraina la scurt timp după aceea pentru a ajuta la respingerea forțelor rusești și pentru a antrena soldați ucraineni.
Anunțând vestea pe Facebook, tatăl său, Dean, a scris: „Am primit vestea devastatoare că fiul nostru, Jordan, a fost împușcat și ucis în orașul Severodonețk, Ucraina", conform Sky News.
Este al doilea britanic care moare în Ucraina de la începutul războiului.