După acțiunea de joi, DNA vrea să facă curățenie și în propria ogradă. Procurorul Cristudor Dumitru, șeful Biroului Teritorial al DNA Slobozia, a fost reţinut de structura centrală, acesta fiind acuzat de luare de mită şi favorizarea infractorului. Procurorul este acuzat că a primit mită pentru a îngropa un dosar penal în care era cercetat Taifas Daniel Vasile, un om de afaceri.
Potrivit DNA, magistratul Dumitru Cristudor trebuia să efectueze acte de cerectare într-un dosar aflat pe rolul procurorilor din Germania. DNA a arătat că trei persoane erau cercetate pentru evaziune fiscală în Germania. Procurorii din Germania au cerut prin comisie rogatorie ca DNA Slobozia să efectueze percheziţii.
Procurorul Cristudor însă a primit mită 5000 de lei şi materiale de contrucţii în schimbul cărora îi anunţa pe cei trei cercetaţi că urmează să fie percheziţionaţi.