DCNews Stiri Patronii staţiei GPL Crevedia, aduşi la Parchetul General pentru audieri/ UPDATE: Au fost reținuți

Patronii staţiei GPL Crevedia, aduşi la Parchetul General pentru audieri/ UPDATE: Au fost reținuți

Patronii staţiei GPL Crevedia, aduşi la Parchetul General pentru audieri - Inquam Photos / Octav Ganea

UPDATE:

Cei doi patroni ai stației GPL din Crevedia au fost reținuți, transmite Antena 3 CNN. Aceștia sunt acuzați de infracţiune de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru.

"În cursul zilei de azi, în dosarul privind incendiul izbucnit pe 26 august 2023 în urma unor explozii ce s-au produs în localitatea Crevedia din județul Dâmbovița, procurorul de caz din cadrul Secției de urmărire penală criminalistică a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale și reținerea a doi inculpați, administratori ai unei societăți comerciale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru, prev. de art. 255 alin 1 și 2 din Codul Penal).

Totodată, în cauză s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale și față de o persoană juridică, societate comercială cu sediul social în municipiul Caracal, județul Olt, sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru, prev. de art. 255 alin. 1 și 2 Cod penal", se arată într-un comunicat al Parchetului General.


Știrea inițială:

Ionuţ Doldurea, patronul firmei Flagas SRL, care deţine staţia GPL din Crevedia unde s-a produs explozia devastatoare în urma căreia au decedat cinci oameni, a fost adus sub escortă marţi seară la sediul Parchetului General, transmite Agerpres.

VEZI ȘI: Cine e vinovat de exploziile de la stația GPL din Crevedia. Avocata Mariana Ștefan: Este imposibil să nu fi știut / Video

Avocatul său a declarat că nu ştie pentru ce a fost adus clientul său la Parchetul General.

"Nu am niciun mesaj acum. O să aflăm şi noi (care sunt acuzaţiile, n.r.). Nu ştiu mai multe", a spus avocatul.

VEZI ȘI: Cazul Crevedia. Ministerul Sănătăţii, noi informații despre starea pacienților

La Parchet a fost adus de poliţişti şi al doilea asociat al firmei, Cosmin Stângă.

Cine este Ionuţ Doldurea



Ionuţ Doldurea este fiul primarului PSD din Caracal, Ion Doldurea. Reamintim că primarul a anunţat că a luat decizia de a se suspenda din calitatea de membru al PSD şi, implicit, din orice altă funcţie politică deţinută.

VEZI ȘI: Dedesubturile exploziei de la Crevedia. Angajat al stației GPL, filmat cu camera ascunsă / Noi dezvăluiri despre cum s-a produs deflagrația

Reamintim că trei explozii puternice au avut loc, sâmbătă, 26 august, la o staţie GPL aflată pe DN 1A, în localitatea Crevedia, judeţul Dâmboviţa, zeci de persoane fiind rănite. Bilanțul morților acestei tragedii a ajuns la 4. În total, 58 de persoane au ajuns inițial la spital, între timp unii pacienți fiind externați.

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele