În mesajul de Paște rostit duminică în Piața San Pietro, citit de un colaborator apropiat în timp ce Suveranul Pontif, vizibil slăbit, privea din balconul Bazilicii, Papa Francisc a lansat un nou apel urgent pentru încetarea ostilităților în Gaza.
În vârstă de 88 de ani și aflat în recuperare după o pneumonie severă care l-a ținut cinci săptămâni în spital, Papa și-a limitat activitățile la recomandarea medicilor. Nu a oficiat Liturghia de Paște, dar a apărut la finalul slujbei pentru a transmite binecuvântarea tradițională „Urbi et Orbi”.
„Situația din Gaza este dramatică și deplorabilă”, a transmis Suveranul Pontif în mesajul său, adăugând un apel ferm către părțile beligerante: „Încetați focul, eliberați ostaticii și veniți în ajutorul unui popor înfometat care aspiră la un viitor de pace”, transmite Reuters.
Papa a cerut grupării palestiniene Hamas să elibereze toți ostaticii rămași și a condamnat creșterea „îngrijorătoare” a antisemitismului la nivel global. Totodată, a subliniat suferința profundă trăită de ambele părți implicate: „Îmi exprim apropierea față de suferințele poporului israelian și ale poporului palestinian.”
Apelul vine în contextul în care Hamas a respins recent o propunere israeliană pentru o nouă încetare temporară a focului, cerând în schimb o încheiere completă a războiului în schimbul eliberării ostaticilor. Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat sâmbătă intensificarea presiunii militare asupra Hamas.
Conflictul a fost declanșat pe 7 octombrie 2023, când Hamas a lansat un atac masiv asupra sudului Israelului, în urma căruia au murit 1.200 de persoane, iar 251 au fost luate ostatice și duse în Gaza, potrivit autorităților israeliene, după care a urmat un răspuns militar israelian ferm.
În aceeași zi, Papa Francisc s-a întâlnit, pentru câteva minute, cu vicepreședintele american JD Vance, aflat în vizită în Italia. Schimbul de urări pascale a fost singurul eveniment oficial asumat în programul pontifical din cursul dimineții.