Rebelii Houthi au publicat un video în care se vede modul în care aceștia au capturat nava cargo Galaxy Leader, la bordul căruia se află și un cetățean român. Astfel, potrivit filmului, se ce vede cum militanții din Yemen au folosit un elicopter care a aterizat pe puntea navei.
Rebelii Houthi, care controlează o mare parte a Yemenului aflat în război, au afirmat că nava capturată duminică seară aparține unui om de afaceri israelian, lucru infirmat de armata israeliană.
Potrivit imaginilor postate pe platforma X (fosta rețea de socializare Twitter), după ce elicopterul a aterizat pe puntea navei, rebelii au mers direct în cabina de comandă a navei de unde i-au luat ostatici pe membri echipajului, între care se află și cetățeni bulgari, filipinezi, ucrainieni, mexicani și un român.
SUA: ”Încălcare gravă a dreptului internațional”
SUA cere eliberarea imediată a navei și a echipajului. ”Sechestrarea navei Galaxy Leader de către Houthi în Marea Roșie este o încălcare gravă a dreptului internațional. Cerem eliberarea imediată a navei și a echipajului acesteia. Ne vom consulta cu aliații noștri și cu partenerii din ONU, după caz, cu privire la următorii pașii”, a declarat Matthew Miller, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, notează Digi 24.
De altfel, nava comercială, sub pavilion Bahamas, este operată de un grup japonez, motiv pentru care guvernul nipon a condamnat ”cu fermitate un astfel de act”.