DCNews Stiri Muncitori srilankezi, traficați de români în Europa. Ce suspectează DIICOT

Muncitori srilankezi, traficați de români în Europa. Ce suspectează DIICOT

Foto cu caracter ilustrativ: Pexels

"Cercetările efectuate au stabilit că, în cursul anului 2024, mai mulți făptuitori (cetățeni români și srilankezi) au iniţiat un grup infracţional organizat de tip piramidal, având ca scop obținerea de beneficii materiale substanțiale din traficul de migranţi", transmit aceștia.

Conform DIICOT, gruparea a acţionat atât înainte de aderarea României la spaţiul Schengen, cât şi ulterior, pe mai multe paliere, respectiv racolarea şi transportarea migranţilor de origine asiatică (în special din Sri Lanka) aflaţi în România cu viză de muncă şi pregătirea acestora pentru a fi îmbarcaţi în mijloacele de transport pentru trecerea în mod fraudulos a frontierei ţării spre Vestul Europei.

Pentru fiecare migrant, gruparea percepea între 2.000 şi 5.000 de euro, sumele dobândite fiind împărţite de traficanţi, în funcţie de poziţia deţinută în ierarhia grupului şi de gradul de implicare în activitatea infracţională.

Audierile se vor desfăşura la sediul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Structura Centrală.

Acţiunea a beneficiat de sprijinul poliţiştilor din cadrul ITPF Oradea - Sectorul Poliţiei de Frontieră Vărşand, Serviciilor de Combatere a Criminalităţii Organizate Vâlcea, Sibiu şi Gorj şi jandarmilor din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române. 

Citește și: Val de rețineri DIICOT în dosare de trafic de droguri - Foto / Video 

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele