DCNews Stiri Monica Pop, după ce oamenii s-au mobilizat pentru salvarea unui copil: Transplantul e gratuit

Monica Pop, după ce oamenii s-au mobilizat pentru salvarea unui copil: Transplantul e gratuit

bani

În presă au apărut informații potrivit cărora copilul are nevoie de o operaţie în valoare de câteva mii de euro. Este vorba despre un transplant de cornee.

Monica Pop, managerul Spitalului Clinic de Urgențe Oftalmologice din București, a spus, pentru DC News, că minorul nu a fost trimis la instituția medicală din Capitală, prin urmare nu cunoaște cazul. Însă a făcut o precizare foarte importantă: transplantul de cornee este gratuit.

"Din păcate, nu sunt mulți donatori. Dacă la alte organe se găsesc mai ușor, când e vorba de cornee, situația se complică. Nu sunt mulți donatori, iar la copii e cu atât mai dificil", a spus Monica Pop.

De asemenea, a precizat că este foarte bine că oamenii se implică și donează bani, însă să aibă grijă care sunt cauzele la care își îndreaptă atenția.

[citeste si]

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele