DCNews›Stiri›
Irinel Popescu, Ofițer al Ordinului național al Meritului
Irinel Popescu, Ofițer al Ordinului național al Meritului
Publicat pe 26 ian 2012, 21:49
Ambasadorul Franței în România, domnul Henri Paul, îi va înmâna reputatului chirurg Irinel Popescu, însemnele de Ofițer al Ordinului național al Meritului, în cadrul unei ceremonii care va avea loc la data de 27 ianuarie, la Reședința Franței, potrivit unui comunicat al Ambasadei transmis redacției.
Irinel Popescu, fost senator și fost Președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, este chirurg specialist în transplantul de organe, fiind de altfel cel care a realizat primul transplant de ficat din România.