DCNews Stiri Femeile și studenții au ieșit pe străzi în Minsk: "Uitați-vă pe fereastră, nu la televizor!"

Femeile și studenții au ieșit pe străzi în Minsk: "Uitați-vă pe fereastră, nu la televizor!"

Foto: Agerpres

Sute de femei au protestat, sâmbătă, pe străzile din Minsk. Au ţinut în mâini flori şi au îndemnat oamenii să se uite pe fereastră, nu la televizor.

Şi studenţii s-au alăturat luptei împotriva preşedintelui Alexandr Lukaşenko. Au intrat în conflict cu poliţiştii şi zeci de persoane au fost reţinute.

Protestele anti-guvernamentale din Belarus au început acum mai bine de două luni, iar cele mai mari demonstraţii au strâns şi 200.000 de oameni.

Peste 13.000 de persoane au fost arestate în ultimele două luni, relatează Mediafax.

[citeste si]

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri