DCNews Stiri EVALUARE NAȚIONALĂ 2020. Cine e elevul cu temperatură - ce tratament urma

EVALUARE NAȚIONALĂ 2020. Cine e elevul cu temperatură - ce tratament urma

Elevul din județul Constanța, care s-a prezentat la centrul de examen, avea o branulă la mână, fiind în tratament pentru enterocolită, informează Ministerul Educației.

Absolvenţii de clasa a VIII-a au început luni Evaluarea Naţională, examenele fiind susţinute în acest an, pentru prima oară, în condiţii speciale, ţinând cont de măsurile impuse de pandemia de coronavirus. Conform calendarului, miercuri se va susţine proba la Matematică. Elevii din partea minorităţilor naţionale vor susţine joi proba la limba maternă. Pe 22 iunie se vor afişa rezultatele, până la ora 14,00.

În aceeaşi zi, între orele 16,00 şi 19,00 şi pe 23 iunie, între orele 8,00 - 12,00, se vor putea depune contestaţiile. În data de 27 iunie este programată afişarea rezultatelor finale după soluţionarea contestaţiilor.

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele