DCNews Stiri Dumitru Buzatu, adus la sediul DNA Iaşi pentru audieri

Dumitru Buzatu, adus la sediul DNA Iaşi pentru audieri

Foto: Octav Ganea, Inquam Photos

Percheziţiile efectuate de procurorii DNA la locuinţa preşedintelui Consiliului Judeţean (CJ) Vaslui, Dumitru Buzatu, s-au încheiat după aproximativ şase ore. Liderul PSD Vaslui a părăsit locuinţa din satul Mărăşeni, comuna Ştefan cel Mare, escortat de jandarmi şi fost urcat într-o maşină a Jandarmeriei. 

După perchezițiilede la locuință, Dumitru Buzatu a fost adus la DNA Iaşi, acesta  fiind escortat de jandarmi până în incinta clădirii. Buzatu, care avea în mână o geantă sport, nu a răspuns întrebărilor jurnaliştilor.

Surse judiciare susţin că vineri seara preşedintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu, ar fi fost prins în flagrant de procurorii anticorupţie, când primea 1,25 milioane de lei mită pentru a favoriza o firmă sa obţină un contract.

Potrivit surselor citate, banii ar fi fost găsiţi de anchetatori în portbagajul maşinii lui Dumitru Buzatu, după ce acesta i-ar fi primit într-un restaurant, potrivit Agerpres.

Vezi și: VIDEO Dumitru Buzatu, prins în flagrant. FOTO cu mita de 1,25 milioane de lei - surse/ Pieleanu, profund șocat! PSD, ședință de urgență: Ciolacu îi anunță excluderea. ”A făcut o prostie”

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele