DCNews Stiri Internațional Atentat la granița dintre Siria și Turcia. S-a folosit un vehicul capcană

Atentat la granița dintre Siria și Turcia. S-a folosit un vehicul capcană

Foto cu caracter ilustrativ

O explozie s-a produs, azi după-amiază, la un punct de trecere a frontierei dintre Siria şi Turcia, afirmă surse din cadrul serviciilor de securitate, citate de cotidianul Hurriyet.

Deflagraţia, provocată probabil cu un vehicul-capcană, a avut loc la punctul vamal Çobanbey / Bab al-Salameh, pe partea siriană a frontierei.

Numeroase persoane au fost rănite în urma exploziei, au declarat surse din cadrul serviciilor de securitate siriene.

Guvernatorul regiunii turce Kilis, Recep Soyturk, a declarat, potrivit postului NTV, că atentatul nu a vizat obiective din Turcia, ci membri ai grupului insurgent Armata Siriană Liberă.

Vezi și:Război Siria. Turcia, tancuri la graniță

Citește mai multe din Internațional
Citește mai multe din Internațional