DCNews Stiri Apel către ministrul Vela: Faceți-o înaintea moțiunii de cenzură de luni, 31 august 2020!

Apel către ministrul Vela: Faceți-o înaintea moțiunii de cenzură de luni, 31 august 2020!

'Înființarea Poliției Animalelor este în pericol! FPAM cere ajutorul presei iubitoare de animale să intervină pe lângă premierul Ludovic Orban pentru a adopta Ordonanța Vela, în regim de urgență, în acest weekend, înainte de votul moțiunii de cenzură de luni.' a spus Marinescu.

'Domnul ministru Marcel Vela, la întâlnirea pe care a avut-o cu iubitorii de animale, a promis că va adopta OUG privind înființarea Poliției Animalelor până la data de 1 septembrie' a zis Marinescu.

'În anul 2011, FPAM a încheiat un protocol cu USL în acest sens pentru înființarea Poliției Animalelor în cadrul MAI. Însă a fost dusă în derizoriu, fiind creată în cadrul Autorității Național Veterinare. Neavând nicio eficiență, s-a desființat după un an. FPAM a cerut și Guvernului Dăncilă înființarea Poliției Animalelor. Eu am fost de nenumărate ori la Guvern și i-am predat domnului Toni Greblă, secretar general al Guvernului în acea vreme, propunerea de act normativ, dar fără niciun efect.' a adăugat Marinescu.

'Federația pentru Protecția Animalelor și Mediului (FPAM) invită mass-media mâine, 28 august, ora 10, în Parcul Herăstrău, la statuia lui Charles de Gaulle, pentru o conferință extraordinară, cu informații de breaking news și discuții pe temele prezentate mai sus. Cerem oamenilor politici să nu transforme suferința animalelor în vehicul electoral.' a spus Marinescu.

'Solicităm ministrului Marcel Vela de a avea o nouă întâlnire cu iubitorii de animale pentru a prelua amendamentele la Ordonanța Vela  cu scopul de a înființa o Poliție a animalelor completă și eficientă.  De asemenea, facem apel la Marcel Ciolacu, președintele PSD, să amâne moțiunea de cenzură până când va fi adoptată Ordonanța de înființare a Poliției Animalelor. Neamânarea moțiunii și lipsa ințelegerii acestui fapt din partea PSD va fi privită ca un gest de agresiune față de iubitorii de animale și de prietenii lor, necuvântătoarele.' a concluzionat Marius Marinescu, pentru DC News.

VEZI ȘI ORDONANȚA VELA. ”Până la 1 septembrie se va întâmpla!”

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele