DCNews Stiri Social Accident grav pe A1, între 3 autotrenuri și 7 autoturisme. A fost activat Planul Roșu de Intervenție

Accident grav pe A1, între 3 autotrenuri și 7 autoturisme. A fost activat Planul Roșu de Intervenție

Foto: Agerpres

Update: În accidentul rutier au fost implicate 10 persoane, dintre care 5 victime (o persoană decedată - minor în vârstă de aproximativ 10 ani și alte 4 transportate la spital).

Planul Roșu de Intervenție a fost dezactivat.

La fața locului a fost alocat și un elicopter SMURD de la nivelul Inspectoratului General de Aviație al MAI.

Știrea inițială:

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) anunță că un accident rutier grav s-a produs pe A1, sensul București. Sunt implicate 3 autotrenuri și 5 autoturisme, a fost activat Planul Roșu de Intervenție, iar la fața locului a fost alocat și un elicopter SMURD de la nivelul Inspectoratului General de Aviație.

"Autostrada A1, km 50, sensul București - Pitești, în dreptul localității Corbii Mari - accident rutier. Din informațiile preliminare, în eveniment ar fi implicate 3 autotrenuri și 5 autoturisme.

Având în vedere numărul persoanelor implicate, la nivelul județului Dâmbovița a fost activat Planul Roșu de Intervenție.

De la ISU Dâmbovița au fost alocate 1 mașină de stingere, 3 echipaje de descarcerare, 1 autospecială pentru transport victime multiple, 10 ambulanțe SMURD și 3 ambulanțe SAJ. Totodată, în sprijin acționează și ISU București-Ilfov cu 2 ambulanțe SMURD, dintre care una cu medic. Misiunea este în dinamică", transmite IGSU.

Totuși, Departamentul pentru Situații de Urgență scrie într-un comunicat postat pe pagina de Facebook că ar fi vorba despre 7 autoturisme implicate și 3 autotrenuri.

Știri similare din categoria Stiri Vezi toate articolele