DCNews Politica Premieră sumbră pentru PDL: așa ceva nu li s-a întâmplat în 25 de ani

Premieră sumbră pentru PDL: așa ceva nu li s-a întâmplat în 25 de ani

pdl merkel 2

Pentru prima dată în istoria partidului, această numărătoare paralelă nu a putut fi efectuată. Motivul: mai multe organizații județene nu răspund la telefon și nu au trimis cifrele către sediul central.

Conducătorii acestor organizații sunt primari care s-au înscris în Fundația Mișcarea Populară, dar nu au putut trece la PMP de teamă să nu-și piardă postul. Fidelii Elenei Udrea și ai lui Traian Băsescu au dat mesaje controversate, după despărțirea președintelui de PDL, prin celebrul discurs ”la perdeluță”.

În 2009, după ce Mircea Geoană și-a anunțat victoria, în urma publicării sondajelor care îl creditau cu peste 50% din voturi, PDL a refuzat să accepte înfrângerea. Numărătoarea paralelă, coordonată de Adriean Videanu, a fost finalizată în cursul nopții, arătând exact scorul pe care îl vor consemna și procesele verbale redactate de BEC.

 

Știri similare din categoria Politica Vezi toate articolele