Ponta: De Ce nu apar informații despre STS în raportul lui Oprea
Publicat pe 29 ian 2014, 23:24
Premierul Victor Ponta a anunțat miercuri că raportul elaborat de către vicepremierul Gabriel Oprea cu privire la accidentul aviatic din Apuseni este mult mai mare comparativ cu sinteza furnizată presei, conţinând şi anexe, date, hărţi, secrete.
"Raportul e mult mai mare, cu anexe, cu tot. Acolo sunt şi date, hărţi, secrete", a precizat Victor Ponta, citat de Mediafax.
Premierul a adăugat că raportul redactat de Gabriel Oprea va fi prezentat şi duminică în ședința CSAT.
El le-a cerut jurnaliştilor să nu se ia "după apariţiile din presă", legat de informaţiile conform cărora în varianta extinsă a raportului s-ar fi arătat că Ministerul Apărării a determinat distanţa dintre ultima poziţie cunoscută a avionului şi locul prăbuşirii, şi anume 2.089 metri.
Premierul a adăugat că în raportul extins sunt şi date legate de activitatea STS, care nu au putut fi însă prezentate public, deoarece au un caracter de confidenţialitate.
-
-
-
- Cazanciuc: Premierul Bolojan a încălcat spiritul Constituției15.12.2025, 18:32
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- Numire în Guvern. Cine este Corneliu Mureșan, noul secretar de stat12.12.2025, 00:05
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- PSD va solicita în coaliţie eliminarea impozitului pe solarii10.12.2025, 13:58
- POT: Deputatul Răzvan Mirel Chiriță - exclus din partid10.12.2025, 13:03
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- Fritz, alături de Nicușor Dan la întrevederea cu primarul Parisului09.12.2025, 13:03
-
-
-
- Cine este Paul Moldovan, lăsat de Ciucu să conducă Primăria Sectorului 609.12.2025, 11:10
-