DCNews Politica Personalități politice Lovitură pentru Băsescu. Ce au decis judecătorii

Lovitură pentru Băsescu. Ce au decis judecătorii

Traian-Basescu-suparat

Traian Băsescu a primit o lovitură din partea CCR. Parlamentul unicameral invocat de președinte nu poate exista, au decis judecătorii.

CCR a constatat, cu majoritate de voturi, că articolul din legea de revizuire a Constituţiei care prevede forma bicamerală a Parlamentului, „nu încalcă prevederile constituţionale”.

Judecătorii CCR arată că articolul care spune că “Parlamentul este alcătuit din Senat și Camera Deputaților” nu contravine articolului care prezintă limitele revizuirii. Prin această decizie, Traian Băsescu nu mai poate susţine că în România parlamentul trebuie să fie compus dintr-o singură Cameră, pentru că aşa s-a votat la un referendum consultativ (fără rezultat obligatoriu), scrie Cotidianul.

Știri similare din categoria Personalități politice Vezi toate articolele