Potrivit unui comunicat remis Agerpres, în ceea ce priveşte administrarea pădurilor, cele 9 Gărzi Forestiere au efectuat 27.215 controale, în urma cărora s-a constatat un volum de lemn tăiat ilegal, verificat, de 54.169 mc, cu o valoare a pagubelor din tăieri ilegale de aproximativ 33 de milioane de lei. Totodată, au fost aplicate 4.116 contravenţii pentru tăieri de arbori cu o valoare a amenzilor aplicate de 7,5 milioane de lei.
De asemenea, în perioada menţionată au fost constatate 4 infracţiuni şi 8 contravenţii cu privire la incendierea pădurilor şi au au fost efectuate 45.126 acţiuni de control vizând circulaţia materialului lemnos, în urma cărora s-au constatat 2.223 contravenţii, cu o valoare a amenzilor aplicate de 4,8 milioane de lei şi au fost confiscaţi 8.369 mc.
Referitor la controlul instalaţiilor depozitelor de materiale lemnoase au fost efectuate 2.902 acţiuni, în urma cărora s-au constatat 1.079 contravenţii cu o valoare a amenzilor aplicate de 4,1 milioane de lei şi s-a confiscat material lemnos aproximativ 8.000 metri cubi.
În perioada 1 ianuarie-30 septembrie, au fost efectuate 22.628 acţiuni de control al exploatării parchetelor, în urma cărora s-au constatat 570 contravenţii şi s-au aplicat amenzi în valoare de 1,4 milioane de lei. Totodată, au fost finalizate 23.924 inspecţii şi controale tematice programate şi 2.141 inspecţii şi controale, ca urmare a sesizărilor, petiţiilor, memoriilor etc.
În urma verificărilor au fost înregistrate la parchetele de pe lângă instanţele de judecată 6 dosare penale.
Serviciul Control Silvic şi Cinegetic din cadrul MAP a desfăşurat în domeniul cinegetic 15 controale la gestionari de fonduri cinegetice. Ca urmare a verificărilor efectuate au fost constatate 29 de fapte contravenţionale, pentru care s-au aplicat amenzi în valoare de 23.000 de lei, şi 12 infracţiuni, cu un prejudiciu în valoare de 6.358 euro, pentru care au fost sesizate organele de urmărire penală.