DCNews Sport Gică Popescu, o nouă lovitură din partea DNA

Gică Popescu, o nouă lovitură din partea DNA

Magistraţii au amânat judecarea recursului cu 30 de zile pentru că procurorii nu au terminat redactarea motivării recursului lor.

Judecătoria Sectorului 4 a redactat, în urmă cu câteva zile, motivarea deciziei. Surse avocățești susțin că procedura prevede că DNA trebuie să-și motiveze contestația formulată la decizia de liberare condiţionată până la stabilirea termenului de judecată de la Tribunal Ilfov, cel pe raza căruia se află Penitenciarul Jilava.

[citeste si]

Conform motivării deciziei luate de Judecătoria Sector 4 și potrivit caracterizării Comisiei din penitenciar ataşate la dosar, "condamnatul a participat la activităţile de educaţie şi intervenţie psihosocială desfăşurate la nivelul secţiei de deţinere şi a desfăşurat activităţi productive în interiorul locului de deţinere din aprilie 2014. A elaborat şi publicat 4 lucrări ştiinţifice în perioada septembrie 2014 – martie 2015 iar în prezent este în curs de redactare a unei alte lucrări. Nu a fost sancţionat disciplinar pe perioada detenţiei iar pentru implicarea în cadrul activităţilor productive şi de reintegrare socială a fost recompensat de 11 ori în perioada mai 2014 – august 2015 (de 7 ori cu învoire de a ieşi din penitenciar). Se mai reţine că petentul execută pedeapsa în regim semideschis, nu este cunoscut cu antecedente penale iar pe perioada detenţiei a menţinut permanent legătura cu mediul de suport prin vizitele soţiei şi apeluri telefonice, beneficiind de sprijin moral şi material din partea familiei".

Știri similare din categoria Sport Vezi toate articolele