Europarlamentarul PDL, Elena Băsescu, a ţinut un discurs în plenul Parlamentului European în care a vorbit despre necesitatea reorganizării teritoriale a României ca factor decisiv în construirea unui stat European.
De asemenea ea a mai declarat că regionalizarea ne ajută în absorbţia fondurilor europene care vor deveni mult mai accesibile. "Tema reorganizării administrative este una de actualitate mai ales pentru noile state membre. Din perspectiva Parlamentului European este importantă pentru că are două efecte majore: creşterea gradului de absorbţie a fondurilor europene şi îmbunătăţirea relaţiilor comunităţilor locale cu autorităţile statului. Totodată înseamnă descentralizare", a mai spus Elena Băsescu.
Elena Băsescu a vorbit şi despre situaţia din Siria, aprecind că este nevoie de o strategie naţională pentru ieşirea din criza politică, dar şi de implicarea cetăţenilor în acest proces.
Citeşte şi: