DCNews Politica Diaconescu, prezidențiale. Diaconescu renunță la candidatură și o susține pe Udrea

Diaconescu, prezidențiale. Diaconescu renunță la candidatură și o susține pe Udrea

Foto: captură B1 Tv

Cristian Diaconescu și Elena Udrea au susținut o conferință comună de presă la sediul Fundației Mișcarea Populară. Prin decizia luată astăzi, Diaconescu a demonstrat că este un adevărat om de stat, a afirmat președintele PMP.

La Congresul PMP din 9 iunie, Cristian Diaconescu a fost desemnat prezidențiabilul formațiunii înființate de Traian Băsescu.

Aproape două luni mai târziu, la 18 august, Diaconescu a anunțat că va candida ca independent la alegerile prezidențiale și va demisiona din PMP, rămânând însă președinte al Fundației Mișcarea Populară. El le-a reproșat colegilor că au pus sub semnul întrebării candidatura sa în cadrul ieșirilor televizate, fără discuții prealabile în interiorul partidului. 

Trei lucruri descoperite de Udrea după mazilirea lui Diaconescu

În aceeași zi, Elena Udrea a fost aleasă drept prezidențiabil al PMP, spunând că Diaconescu a fost doar o \"propunere\".

Președintele Traian Băsescu a declarat ulterior că, deși a semnat pentru candidatura lui Diaconescu, o va sprijini în totalitate pe Elena Udrea.

Băsescu a sugerat în același interviu că Diaconescu ar trebui să plece de la conducerea Fundației Mișcarea Populară.

Știri similare din categoria Politica Vezi toate articolele