DCNews Sport Daniel Ghiță, noul campion mondial It's Showtime

Daniel Ghiță, noul campion mondial It's Showtime

Daniel Ghiţă este noul campion mondial It's Showtime. Ghiță l-a învins prin knockout pe egipteanul Hesdy Gerges într-un meci care trebuia să țină cinci reprize. Această victorie reprezintă și o revanșă a lui Ghiță față de Gerges.

Autor: Diana Alecsandru

Daniel Ghiță a câștigat lupta după două minute, timp în care l-a ținut pe egiptean în colț. După knockout-ul ddat de român, luptătorul egiptean a avut nevoie de minute bune pentru a se ridica de la podea.

Revanşa românului vine după ce adversarul l-a învins anul trecut într-un mod cel puțin discutabil.

Ghiţă a transmis, la finalul luptei, și un mesaj celor de acasă. „Mulţumesc România, mulţumesc tuturor celor care au fost alături de mine”, a spus românul.

Gala din Olanda a mai avut un meci important. Badr Hari, o legendă a circuitului Superkombat, l-a învins pe turcul Ghokan Saki, după ce l-a trimis la podea de trei ori în prima repriză. Hari va continua să lupte, însă, în box de acum înainte.

Știri similare din categoria Sport Vezi toate articolele