DCNews Economie Bursa de la Bucureşti a deschis pe verde şedinţa de marţi, cu un volum al tranzacţiilor de aproape 700.000 de euro

Bursa de la Bucureşti a deschis pe verde şedinţa de marţi, cu un volum al tranzacţiilor de aproape 700.000 de euro

BET, indicele care arată evoluţia celor mai lichide 16 companii, înregistra o apreciere de 0,47%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, câştiga 0,46% din valoare. Indicele BET-FI al SIF-urilor era în creştere cu 0,35%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, era pe plus cu 0,59%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a deschis în creştere cu 0,37%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, era în urcare cu 0,18%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Electroputere (+4,55%), Oil Terminal (+1,92%) şi Fondul Proprietatea (+1,27%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Bursei de Valori Bucureşti (-1,54%), IAR Braşov (-0,68%) şi SIF Transilvania (-0,68%).

Știri similare din categoria Economie Vezi toate articolele