DCNews Sanatate Ciuhodaru: BACTERIA ucigașă, de pe aparatele de ventilație

Ciuhodaru: BACTERIA ucigașă, de pe aparatele de ventilație

Tudor Ciuhodaru

”Este o bacterie pe care o găsim aproape peste tot. Sunt vreo 31 de specii, de tipuri. Este o bacterie extrem de rezistentă, rezistă la oxigen, îi place apa.

Se dezvoltă în general în contextul unui organism cu deficiențe imunologice, slăbit. Este găsit frecvent în secțiile de terapie intensivă și chirurgie. Fie că se ia din flora proprie a pacientului, fie că vorbim despre infecție nosocomială, fie se ia de la un pacient la altul. Este o bacterie multirezistentă.

Se pot lua de pe aparatele de ventilație, de pe instrumentarul folosit. Este bacterie pe locul doi ca infecții nosocomiale, după enterobacterii și este o bacterie cu un pronostic extrem de rezervat. Este una dintre bacteriile foarte rezistente la terapia cu antibiotice.” a declarat doctorul Tudor Ciuhodaru, pentru DCNews

Vezi și: 

Marius Nasta, bloc operator închis. Un alt pacient a murit

Înjunghiat de soție. Agresoarea, cercetată în stare de libertate

Știri similare din categoria Sanatate Vezi toate articolele