Vlad Dragomir, fotbalistul român care face senzație la Arsenal U23

Vlad Dragomir este într-o formă de zile mari la Arsenal U23, unde a reușit din nou să înscrie, în ultima etapă din Premier League 2.

Vlad Dragmir, 18 ani, a înscris în minutul 84 unicul al lui Arsenal, în disputa cu Leicester City U23, încheiată cu scorul de 3-1.

Românul a fost titular în formația antrenorului Gatting, cu o prestație relativ bună, în special în partea a doua a jocului, atunci când Arsenal a bifat mai multe ocazii. În prima oră însă, Leicester i-a tocat pe londonezi, reușind să marcheze prin Gordon, Eppiah și Barnes. În minutul 84, mijlocașul ofensiv Dragomir a reușit să bifeze golul de onoare pentru oaspeți, dintr-un assist al lui Osei-Tutu.

Dragomir, venit de la Timișoara

În acest sezon, Dragomir a marcat 6 goluri în 12 meciuri ca titular, pentru Arsenal U23. Acesta a fost transferat din 2015 de la Poli Timișoara U19, la Arsenal U18, iar pe 24 aprilie va împlini vârsta de 19 ani.

Fotbalistul are bifate apariții la toate selecționatele de tineret ale României: U15, U16, U17, U18, U19, U21.

Cu 32 de puncte acumulate în 18 etape, Arsenal U23 este pe locul 3 în Premier League 2, după Liverpool U23 și Leicester U23.