Victorii neconvingătoare pentru echipele SUA şi Suediei, în optimile Cupei Mondiale

Echipele Statelor Unite şi Suediei au înregistrat victorii neconvingătoare, luni, în optimile de finală ale Cupei Mondiale feminine de fotbal din Franţa, dar au reuşit să se califice în sferturi. Selecţionata SUA, campioana en titre, a întrecut Spania cu 2-1, la Reims, şi va juca în sferturi contra echipei gazdă, Franţa. Meciul de la Reims nu a fost unul în sens unic, aşa cum se aştepta, iar americancele au câştigat doar în urma a două penalty-uri, ambele transformate de Megan Rapinoe (7, 76). Spania a rezistat bine şi a reuşit să înscrie primul gol în poarta americană la acest turneu, prin Jennifer Hermoso (9). Suedia s-a calificat în sferturi după 1-0 cu Canada, luni, la Paris, urmând să joace sâmbătă contra Germaniei. Prima repriză a fost destul de echilibrată şi fără veleităţi, dar jocul s-a animat în partea secundă şi graţie golului marcat de Stina Blackstenius (55). Canada a ratat un penalty prin Janine Beckie (69), care ar fi putut schimba soarta partidei. Scandinavele au primit şi ele penalty, în min. 82, dar acesta a fost anulat de către arbitrajul video.