Urmărește emisiunea live

Turneul Golden League: România - Danemarca, scor final

România a jucat duminică și ultimul meci amical la turneul de handbal feminin Golden League.

Naţionala feminină de handbal a României a fost surclasată de Danemarca, scor 36-23 (15-13), duminică, la Boulazac, în ultimul său meci din turneul Golden League, găzduit de Franţa. Tricolorele au pierdut toate cele trei meciuri din Hexagon, 18-28 cu Franţa, 27-31 cu Norvegia şi 23-36 cu Danemarca.

În meciul cu danezele, România a făcut un joc bun în prima repriză, a condus cu 7-6 (15), 9-8 (19), dar la pauză adversarele conduceau cu 15-13. Danemarca a dominat categoric partea secundă şi a câştigat la un scor clar, 36-23, potrivit site-ului oficial al competiţiei.

Pentru echipa României, antrenată de spaniolul Ambros Martin, au marcat Lorena Ostase 5 goluri, Crina Pintea 4, Nicoleta Dincă 3, Gabriela Perianu 2, Cristina Laslo 2, Sonia Seraficeanu 2, Mădălina Zamfirescu 2, Cristina Boian 1, Claudia Constantinescu 1, Anca Polocoşer 1.

Golurile echipei învingătoare au fost reuşite de Stine Jorgensen 5, Haugsted 5, Iversen 4, Offendal 3, L. Pedersen 3, Hylleberg 3, Burgaard 3, K. Jorgensen 2, Hojlund 2, Heindahl 2, A. Hansen 1, S. Nielsen 1, C. Kristiansen 1, Grigel 1.

În ultimul meci al competiţiei, Norvegia a învins Franţa cu 24-22 (11-12), terminând turneul din Hexagon cu trei victorii.