Turneu Adelaide. Simona Halep – Aryna Sabalenka | Ora de start a meciului

Simona Halep – Aryna Sabalenka se joacă în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide.

Meciul dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka este joi dimineața, ora 4.00, ora României. Întâlnirea dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka este programată la Adelaide a doua pe terenul central, după confruntarea dintre Vekic și Yastremska.

Simona Halep a început turneul de la Adelaide cu o victorie în fața Ajlei Tomljanovic. Acesta a fost primul meci de simplu al anului al Simonei. Halep a învins-o, în turul al doilea de la Adelaide, pe Tomljanovic cu 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 40 de minute de joc.

Jucătoarea din Belarus, Aryna Sabalenka, a trecut în turul al doilea de Bernarda Pera, din Statele Unite ale Americii, scor 7-6 (4), 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc.

Halep şi Sabalenka s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se jucătoarea din Constanţa. Ambele partide disputate anterior de cele două jucătoare s-au decis în două seturi. Ambele confruntări au avut loc în 2018, la Shenzhen și Cincinnati.

Simona Halep este favorita numărul 2 a competiției din Australia, pe când Sabalenka este favorita numărul 6.