Trofeul Gamper. FC Barcelona - Arsenal, debut în faţa a 98.000 de spectatori

Messi, FC Barcelona Trofeu Gamper - foto: @fcbarcelona - FB

Interes maxim pentru Trofeul Gamper dintre FC Barcelona și Arsenal, primul meci al sezonului pentru echipa catalană.

FC Barcelona, campioana en titre a Spaniei, a învins la limită, cu scorul de 2-1, formaţia engleză Arsenal Londra, în Trofeul Gamper, tradiţionala partidă de prezentare a lotului echipei spaniole de fotbal pentru noul sezon, la care au asistat peste 98.000 de spectatori.

Arsenal a deschis scorul în prima repriză, prin gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang (36), însă reuşita acestuia a fost neutralizată de autogolul coechipierului său Ainsley Maitland-Niles (69).

Barca a marcat golul victoriei prin atacantul uruguayan Luis Suarez, în finalul reprizei secunde (89).

Gruparea catalană nu a l-a utilizat în acest joc pe starul său Lionel Messi, dar l-a avut în schimb printre titulari pe francezul Antoine Griezmann, jucător achiziţionat în această vară de la Atletico Madrid, în schimbul sumei de 120 milioane euro.