Tenis-Fed Cup: România - Rusia 2-2. Jaqueline Cristian a învins-o pe Veronika Kudermetova

Tenis
Tenis

România Rusia, scor 2-2 în Fed Cup, după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Veronika Kudermetova.

România şi Rusia sunt la egalitate, 2-2, în play-off-ul Grupei Mondiale a Fed Cup, după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Veronika Kudermetova cu 7-5, 6-3, sâmbătă în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, scrie Agerpres.

La meciul său de debut în echipa de Fed Cup a României, Jaqueline Cristian (197 WTA) a învins-o pe Veronika Kudermetova (38 WTA).

Jaqueline Cristian a început mai slab şi a pierdut primele două ghemuri din setul inaugural. Meciul a curs rapid, fiecare jucătoare valorificându-şi serviciul, până când Cristian a reuşit breakul şi a egalat, 5-5. Românca, purtată de public, a continuat foarte bine şi şi-a adjudecat primul set, cu 7-5.

Kudermetova a început şi setul secund cu un break

Deşi mult mai slab clasată decât rusoaica în ierarhia WTA, Cristian a fost apoi net superioară adversarei sale în acest set, impunându-se cu 6-3.

La numai 21 de ani, Cristian a făcut faţă presiunii şi a arătat uneori un tenis entuziasmant.

Meciul de dublu va opune perechile Irina Bara (98 WTA la dublu)/Raluca Olaru (47 WTA la dublu) - Ana Blinkova (63 WTA la dublu)/Ana Kalinskaia (95 WTA la dublu).

În primul meci de sâmbătă, rusoaica Ekaterina Alexandrova (28 WTA) a învins-o pe Ana Bogdan (90 WTA) cu 7-5, 3-6, 7-5.

Vineri, Ana Bogdan a învins-o pe Veronika Kudermetova cu 6-3, 6-7 (5), 6-1, după ce Elena Gabriela Ruse (166 WTA) a fost întrecută cu scorul de 6-1, 6-4 de Ekaterina Alexandrova.