TENIS. Cel mai RAPID meci. Câte minute a durat

Cea mai rapidă întâlnire de tenis a avut loc în Maroc, la turneul de la Marrakesh.

Britanicul Kyle Edmund, numărul 26 ATP, a avut parte de cea mai facilă victorie din carieră: întâlnirea cu cehul Jiri Vesely (nr. 65 ATP) a durat doar 16 minute!

Edmund a ajuns rapid la 5-0 în primul set, moment în care Vesely s-a retras, acuzând o accidentare, informează Digi Spor. În turul al doilea, britanicul îl va întâlni pe învingătorul dintre Radu Albot şi Andreas Seppi.

Edmund a avut un start de an excelent şi a ajuns până în semifinale la Australian Open. A urmat o accidentare la şold, care l-a ţinut departe de teren la turneele pe hard. A pierdut următoarele două meciuri jucate după penultimul act de la Melbourne (n.r. înfrângere cu Cilic), dar acum a ajuns la capacitate maximă din punct de vedere fizic şi aşteaptă un an excelent pe suprafaţa sa preferată - zgura.

Edmund, care este favoritul numărul doi la Marrakesh, reuşise deja 3 break-uri în partida cu Vesely, înainte ca adversarul său să se retragă, iar scorul ajunsese la 5-0 în primul set, mai scrie sursa citată.