Suedia - România. Cornel Dinu, necruțător: Contra, lipsă de experiență

Cosmin Contra, antrenorul echipei nationale a Romaniei

România a pierdut primul meci din grupa preliminarilor Euro 2020, cu scorul de 2-1 în fața Suediei.

Cornel Dinu a criticat în termeni duri naționala României, dar și modul în care selecționerul Cosmin Contra a pregătit partida.

„Au fost câțiva jucători care nu aveau ce să caute acolo. Mai bine pregătim echipa pentru viitor pentru că avem șanse mici să prindem primele două locuri. Marin a dezamăgit, Stanciu, care joacă pe unde joacă. Dacă la nivelul ăsta sunt 3-4 piese care nu dau randament, rezultatul e în pericol.

Am avut 15-20 de minute bune în repriza a doua. Au fost schimbări total neinspirate, care dovedesc lipsa de experiență a selecționerului. Când am jucat cu doi atacanți, am făcut 2-1. Nu schimbi și-l scoți pe Pușcaș pentru a-l băga pe Ianis. Rămâi cu formula asta. Te duci peste adversar. Dar a fost o schimbare total nejustificată. Schimbările dovedesc lipsa de experiență și de înțelegere a jocului", a declarat Cornel Dinu la Telekom Sport, potrivit GSP.