Sorana Cîrstea, veste proastă de la Budapesta

Sorana-Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost întrecută de rusoaica Anastasia Potapova cu 6-4, 6-7 (5), 7-5, vineri seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Budapesta, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Potapova (17 ani), aflată pe locul 87 în ierarhia mondială, a câştigat un meci foarte disputat, lung de două ore şi 50 de minute. Rusoaica a reuşit 5 aşi şi un număr mare de lovituri direct câştigătoare, dar comis şi 12 duble greşeli, în timp ce Cîrstea (28 ani, 108 WTA) a contabilizat 4 aşi şi 3 duble greşeli.

Irina Begu, în semifinale

În primul set, Potapova a condus cu 2-0, 4-2, 5-3, câştigând cu 6-4. Cîrstea a avut 3-0, 4-1 şi 5-3 în actul secund, dar a pierdut trei ghemuri la rând şi a fost condusă cu 6-5. Românca a dus setul în tiebreak, unde s-a impus cu 7-5. În decisiv, rusoaica a început excelent şi a condus cu 3-0 şi 4-1, Cîrstea a egalat, 4-4, scorul a fost apoi 5-5, Potapova a avut 6-5, reuşind să tranşeze disputa pe serviciul româncei. Cîrstea va primi un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA. Tot vineri, în sferturi, Irina Begu a fost învinsă de cehoaica Marketa Vondrousova, cap de serie numărul opt, cu 5-7, 6-1, 6-3. Irina Begu va juca vineri şi în semifinale la dublu, alături de kazaha Galina Voskoboeva, favoritele numărul doi urmând să înfrunte perechea cap de serie numărul trei, Fanny Sollar (Ungaria)/Heather Watson (Marea Britanie).