Sorana Cîrstea, în semifinalele turneului WTA de la Taşkent - VIDEO

Tenis: Sorana Cîrstea, în semifinalele turneului WTA de la Taşkent

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Taşkent (Uzbekistan), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după cea învins-o pe Danka Kovinic (Muntenegru) cu 7-5, 5-7, 6-1.

Cîrstea (29 ani, 96 WTA), cap de serie numărul opt, a întrecut-o pe Kovinic (24 ani, 120 WTA) după două ore şi 23 de minute.

Cîrstea a avut 2 aşi şi a comis o singură dublă greşeală, în timp ce Kovinic, victorioasă în turul anterior în faţa rusoaicei Margarita Gasparian, campioana en titre şi a doua favorită, a totalizat 2 aşi şi 7 duble greşeli.

VIDEO

Sorana Cîrstea are acum 3-1 în meciurile directe cu Kovinic, pe care a învins-o în 2016 la Rio, cu 6-1, 6-2, în sferturi, şi tot în 2016, la Madrid, în turul al doilea, cu 6-3, 7-5. Kovinic a obţinut singurul succes în faţa româncei în 2015, la turneul ITF de la Osprey (Florida, 50.000 dolari), cu 6-1, 7-5, în prima rundă.

Cîrstea, care a cucerit singurul său titlu WTA din carieră la Taşkent, în 2008, şi-a asigurat un cec 11.500 dolari şi 110 puncte WTA.

În penultimul act, românca o va înfrunta la Katarina Zavaţkva (Ucraina), o ucraineancă de 19 ani (142 WTA), care a trecut în sferturi de rusoaica Ana Kalinskaia în doar 56 de minute, cu 6-0, 6-2.

Cîrstea şi-a egalat cel mai bun rezultat din acest an, ea reuşind o semifinală şi la Nurnberg.

La dublu, românca Irina Begu şi belarusa Lidia Morozova, favoritele numărul doi, au fost învinse în sferturi de cuplul Sharon Fichman (Canada)/Tatjana Maria (Germania), cu 7-5, 6-4, într-o oră şi 17 minute.

Begu şi partenera sa vor primi 1.820 de dolari şi 60 de punte WTA la dublu.