SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore Australian Open turul 2

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore rezultat

Simona Halep s-a calificat cu emoţii în runda a treia a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după o victorie cu 6-3, 6-7 (5), 6-4 în faţa americancei Sofia Kenin, joi, la Melbourne.

Simona Halep (27 ani) a câştigat după două ore şi 31 de minute un meci de mare luptă, reuşind o revenire spectaculoasă de la 2-4 în setul decisiv. Halep a început foarte bine meciul cu una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit, Kenin având în 2019 un titlu la simplu (Hobart) şi unul la dublu (Auckland).

Halep, finalistă anul trecut la Melbourne, şi-a asigurat un cec de 155.000 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi Venus Williams, care a învins-o pe franţuzoaica Alize Cornet cu 6-3, 4-6, 6-0. Venus (38 ani, 36 WTA), care în primul tur a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, are 3-2 în meciurile directe cu Halep, dar românca s-a impus la ultimele două confruntări, în 2015 la Roma şi anul trecut la Montreal.

0 - 0

SETUL 2 SIMONA HALEP - SOFIA KENIN: Simona a pierdut tiebreak-ul și vom avea set decisiv.

0 - 0

SETUL 1 SIMONA HALEP - SOFIA KENIN: Primul set a fost câștigat de Simona Halep!

0 - 0

Update 07:27: Din nou, confruntarea dintre cele două sportive a fost amânată, de data aceasta pentru 08.30.

Update 06:13: Ora meciului s-a decalat, motiv pentru care partida va începe la ora 07:25.

----

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore. Simona Halep se va duela cu Sofia Kenin se vor duela joi, de la ora 06:30.Va fi pentru prima oară când Simona Halep şi Sofia Kenin sunt adversare.

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore. Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, după un meci greu, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, luni, la Melbourne, după ce a învins-o pe estoniana Kaia Kanepi în trei seturi, cu 6-7 (2), 6-4, 6-2. Simona Halep (27 ani), finalistă anul trecut la Melbourne, a obţinut victoria după două ore şi 11 minute.

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore. Simona Halep a declarat că a ştiut ce trebuie să joace în faţa estonienei Kaia Kanepi.

Am ştiut ce trebuie să joc împotriva ei, am ştiut că e o adversară puternică. A trebuie să arăt forţă în picioare şi să cred că pot câştiga meciul. A fost bine pentru mine şi sunt foarte fericită că am ajuns în turul al doilea, a declarat Simona Halep la interviul acordat pe teren la Melbourne, după victoria cu 6-7 (2), 6-4, 6-2.

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore. Sofia Kenin (20 ani, 37 WTA) a învins-o, în prima rundă, pe rusoaica Veronika Kudermetova, cu 6-3, 3-6, 7-5.

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore. De remarcat că Sofia Kenin a cucerit două titluri WTA anul acesta, la Hobart (simplu) şi Auckland (dublu).

SIMONA HALEP - SOFIA KENIN livescore. Rezultatul partidei dintre Simona Halep și Sofia Kenin îl veți afla pe DC News. Meciul începe în jurul orei 06:30.