Roland Garros 2019: Simona Halep - Iga Swiatek | Rezultat pentru calificarea în sferturile de finală

Roland Garros. foto: @WilsonTennis - Twitter

Simona Halep a întâlnit-o pe tânăra Iga Swiatek în optimile de finală de la Roland Garros 2019, rezultatul și evoluția scorului fiind transmise LIVE text pe dcnews.ro.

LIVE text - Roland Garros: Simona Halep - Iga Swiatek rezultat în optimi

Simona Halep, Campioana en titre de la Roland Garros 2019, s-a calificat en fanfare în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Paris, luni, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek cu un sec 6-1, 6-0.

SETUL 2 Simona Halep - Iga Swiatek 2-0 la seturi. Simona se impune în 45 de minute

6-0 Break Simona Halep și final de meci! Practic, a fost un antremanet cu public pentru Simona Halep, care a trecut în sferturile de finală la Roland Garros 2019.

5-0 Un nou ghem la zero, de data aceasta pe serviciul Simonei. Minge de meci!

4-0 Break Simona, la zero

3-0 Ghem din nou fără probleme

2-0 Break Simona care nu-i lasă nicio șansă adversarei

1-0 Ghem în care poloneza a fost la un pas de break

0-0 Servește Simona Halep

SETUL 1 Simona Halep - Iga Swiatek 1-0 la seturi. Simona se impune în 24 de minute

UPDATE 1 - Meciul a fost reprogramat la 18.20

Simona Halep, 27 de ani, 3 WTA, joacă, luni, împotriva polonezei Iga Swiatek, 18 ani, 104 WTA, în optimile de finală de la Roland Garros. Meciul se joacă pe arena centrală ”Philippe Chatrier".

Simona Halep - Iga Swiatek se joacă la Roland Garros 2019 începând cu ora 18.15, în optimile de finală. Swiatek e a doua jucătoare din această ediție a turneului pe care Simona Halep nu o cunoaște deloc.

VIDEO

Simona Halep la antrenament înaintea meciului din optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Simona Halep a învins-o în turul trei pe Lesia Ţurenko, sâmbătă, în două seturi, scor 6-2, 6-1, după doar 55 minute de joc, calificându-se în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros.

Roland Garros: Simona Halep - Iga Swiatek

Simona Halep continuă, astfel, cursa de apărare a trofeului cucerit anul trecut la Paris, urmând să o înfrunte în optimi pe marea speranţă a tenisului polonez, Iga Swiatek. care care a împlinit vineri 18 ani. Aceasta a învins-o în trei seturi, 0-6, 6-3, 6-3, pe portoricana Monica Puig, campioana olimpică en titre.

Simona Halep, numărul 3 mondial, a declarat că se aştepta la "un meci mai dificil în faţa ucrainencei Lesia Ţurenko”. ”Mi-am pus în minte că trebuie să rămân solidă, să fiu mai agresivă şi să rămân mai aproape de linia de fund, ceea ce am şi făcut, iar atunci când am ocazia să deschid mai mult terenul. Am reuşit un meci bun, am jucat mai bine decât în tururile precedente şi m-am simţit mai bine”, a mai spus ea.

În urma victoriile de până acum la turneul Roland Garros 2019, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 243.000 euro şi 240 de puncte WTA.

Cel mai bun loc pe care l-a ocupat jucătoarea din Polonia este 88 în clasmentul WTA, atins anul acesta, în luna aprilie. Cele doua Halep și Swiatek se vor întâlni în circuitul feminin în premieră. Câștigătoarea dintre Halep și Swiatek se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea din meciul Anisimova – Bolsova Zadoinov. Iga Swiatek este de abia la a doua prezență pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam.

Simona Halep - Iga Swiatek | Rezultat pentru calificarea în sferturile de finală Roland Garros 2019 este LIVE text pe dcnews.ro.