Halep, prima declarație după meciul cu Tsurenko. Ce acuză ea

Simona Halep a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-3, 7-5, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 23 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai.

Partida s-a desfășurat în nota de dominare a Simonei, chiar dacă a fost și un moment, în setul doi, în care ea a părut că a scăpat ”frâiele” din mâini. Experința și forma pe care o are i-au adus, până la urmă, succesul așteptat de noi toți:

"Nu a fost deloc uşor pentru mine, am vrut să mă concentrez pentru fiecare minge până la urmă, mi-a reuşit şi merg mai departe în această competiţie” i-a spus ea reporterului, după meci.

Simona a acuzat o ușoară stare de oboseală: ”E bine că am condus meciul. Pe zi ce trece, normal, se acumulează oboseală dar e bine că reușesc să mă refac până mâine, iar mâine, la fel, să reuşesc să merg mai departe", a spus Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, la interviul de la finalul meciului, chiar pe teren.

VIDEO

Pentru calificarea în sferturi, Simona va fi recompensată la Dubai cu un premiu de 59.960 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.