Simona Halep - Magda Linette rezultat la Roland Garros în turul doi. Victorie dificilă VIDEO

Simona Halep

Duelul dintre Simona Halep și Magda Linette la Roland Garros 2019 a avut loc pe arena Suzanne-Lenglen, iar rezultatul și evoluția scorului au fost prezentate LIVE TEXT pe DC News. Halep s-a impus în trei seturi după un meci superb.

Simona Halep - Magda Linette la Roland Garros Rezultat final

Simona Halep, campioana en titre de la Roland Garros, s-a calificat în runda a treia a turneului de Mare Şlem parizian, joi, după o victorie în trei seturi în faţa polonezei Magda Linette, cu 6-4, 5-7, 6-3, și un meci care a durat două ore și 13 minute. Halep (27 ani), a treia favorită, a obţinut o victorie deloc facilă, după două ore şi 11 minute, în faţa unei jucătoare de aceeaşi vârstă, care se află pe locul 87 în lume.

SET 3 Halep - Linette 6-4

6-3 Halep câștigă!

5-3 Poloneza nu cedează! Ce meci între Halep și Linette

5-2 Linette își face serviciul și rămâne în meci. Halep va servi să câștige jocul

5-1 Meci epuizant, dar foarte frumos. Halep domină fizic și mental. Poloneza va servi pentru a rămâne în meci

4-1 Break din nou! Ce meci! Ar putea urma o desprindere importantă pentru Simona Halep în setul decisiv

3-1 Break pentru poloneză! Aproape două ore de meci, ambele sportive joacă la un nivel extrem de ridicat

5-3 Game câștigat la zero de Halep! Linette va servi pentru a rămâne în meci

4-3 Poloneza se apropie din nou la un game de Halep. Gameul următor este foarte important

4-2 Simona nu îi dă nicio șansă Magdei Linette în acest game

3-2 Poloneza se apropie la un game de Halep

3-1 Halep își face serviciul cu dificultate

2-1 Break pentru Simona Halep după un game controlat destul de autoritar! Românca va servi și se poate distanța

1-1 Halep egalează

0-1 Poloneza câștigă primul game din setul secund

SET 1 Halep - Linette 6-4

6-4 Simona Halep câștigă primul set al meciului!

5-4 Poloneza se apropie la un singur game de Halep! Simona va servi să câștige meciul

5-3 Poloneza a jucat excelent în acest game și a reușit breakul

5-2 Încă un break pentru Halep care se desprinde în set! Joc spectaculos pentru Simona

4-2 Simona Halep își face în cele din urmă serviciul, după un game dificil

3-2 După un game lung, Halep reușește să facă breakul și să revină în avantaj

2-2 Break Linette! Poloneza o egalează pe Halep

2-1 Primul game pentru Linette după ce Halep a avut trei mingi de break

2-0 Simona Halep își face serviciul destul de autoritar și se distanțează în set

1-0 Break în debutul meciului! Simona are un început perfect

UPDATE 4 - Meciul a fost reprogramat la ora 19.20. Meciul dintre Adrian Mannarino - Gael Monfils, început la ora 17:20, s-a terminat cu victoria celui de-al doilea. Simona Halep se pregătește și va intra pe teren.

UPDATE 4 - Meciul a fost reprogramat la ora 19.20.

Simona Halep - Magda Linette  se joacă la Roland Garros 2019 joi, după ora 18.30, în turul al doilea. Jocul va fi abia al patrulea al zilei, după meciurile Osaka - Azarenka, Djokovic - Laaksonen și Mannarino - Monfils.

UPDATE 3 - Irina Begu s-a calificat în turul 3 după o oră şi 54 de minute, în faţa unei adversare de 22 de ani, care ocupă locul 73 în lume.

UPDATE 2 - Simona Halep și-a făcut antrenamentul de dinaintea meciului cu Linette pe o temperatură de 20 de grade şi un cer acoperit, condiții de care ea s-a arătat mulțumită. Ea a avut ca "sparring partner" pe cineva pus la dispoziţie de organizatorii Roland Garros 2019.

UPDATE 1 - Până la ora meciului Simonei, alte românce au jucat la Roland Garros. Astfel, din păcate, Sorana Cîrstea a părăsit turneul joi, încă din turul doi, după o înfrângere în fața Alionei Bolsova din Spania, scor 6-7 (5), 6-7 (3), după o oră și 38 de minute. Într-un meci la dublu, perechea Irina Bara/Dalila Jakupovic (România/Slovenia) a ratat calificarea în turul doi al probei de dublu feminin. Cele două au fost învinse, în runda inaugurală, cu scorul de 1-, 6-1, 2-6, după o oră și patru minute, de cuplul Gabriela Dabrowski/Yifan Xu (Canada/China), cap de serie numărul 4.

Simona Halep a trecut in primul tur la Roland Garros de Ajla Tomljanovic, locul 47 WTA, scor 6-2, 3-6, 6-1, dupa o ora si 36 de minute de joc.

Simona Halep - favorită

Simona Halep este favorită clară la Roland Garros 2019 în duelul cu Magda Linette. Bookmakerii i-au acordat jucătoarei noastre cota 1.05 pentru un succes în față polonezei, în timp ce adversara campioanei noastre a primit cota 10 pentru a produce surpriza de a o elimina pe campioana en-titre la Roland Garros.

"Nu am jucat niciodată cu Magda Linette. Este foarte tenace, destul de talentată, am văzut-o de câteva ori. O să urmăresc câteva meciuri ale ei. Dacă o să joc bine o să fiu liniștită. Nu contează unde joc. Toate terenurile sunt foarte bune aici" a declarat Simona Halep.

Simona Halep războinică

Simona Halep războinică la Roland Garros

Boris Becker despre Simona Halep: ”Are nevoie de cineva să-i fie alături!"

"Conlucrarea Darren Cahill – Simona Halep a mers perfect, atât cât a durat. Cred însă că orice jucător de top are nevoie să aibă pe cineva alături în momentele cu adevărat importante şi dificile. Nu în tururile 1 sau 2, dar când ajungi într-o fază superioară, ca semifinale sau finală, simţi nevoia, ca jucător, să ai pe cineva important alături, cu care să poţi vorbi deschis, să te eliberezi în faţa unui meci cheie. Şi e valabil şi pentru Simona", a spus Boris Becker pentru FANATIK.

Magda Linette, jucătoare cu un singur titlu WTA

Simona Halep - Magda Linette Rezultat LIVE TEXT - Disputa din turul secund se anunţă mult mai uşoară pentru campioana noastră, cel puţin pe hârtie. Linette e numărul 87 WTA şi nu pare să aibă vreo recomandare pentru a o învinge pe deţinătoarea titlului de la Paris.

În vârstă de 27 de ani, poloneza a câştigat din tenis peste un milion şi jumătate de dolari, însă nu a fost niciodată în TOP 50 WTA (55 cea mai bună poziţie). Mai mult, ea nu are o experienţă foarte bună la competiţiile mari: nu a trecut niciodată de turul 3 la un turneu de Grand Slam.

Are un singur turneu WTA, cucerit în 2014, la Ningbo Open (China), după o finală cu Wang Qiang. În circuitul ITF, a făcut 19 finale, 10 dintre ele câştigate (una împotriva Irinei Begu, în 2010, la Versmold).

Roland Garros 2019 - Probleme pentru Linette

Poloneza Magda Linette are probleme de sănătate în această perioadă și a vorbit pentru presa din țara natală (Polonia) despre momentele neplăcute prin care a trecut.

"De ceva timp am migrene. La Bogota, criza a fost atât de puternică încât am ajuns la spital. Nu se știe de ce mi se întâmplă. Uneori am probleme când zbor, atunci mă panichez pentru că în aer, unde nu ai un doctor la îndemână, nu e cel mai plăcut lucru care ți se poate întâmpla. Partea cea mai rea e că poate dura chiar și o zi sau două. Dureri severe de cap și stare de greață, acestea sunt simptomele", a spus Magda Linette pentru sportl.pl.

Simona Halep - Ajla Tomljanovic prima victorie la Roland Garros 2019

Simona Halep - Ajla Tomljanovic prima victorie la Roland Garros 2019

Simona Halep, deţinătoarea titlului, a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic, cu 6-2, 3-6, 6-1, marţi, într-un meci din prima rundă a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului. Halep (27 ani, 3 WTA), a treia favorită, s-a impus după o oră şi 35 de minute.

Simona Halep - Magda Linette Rezultat LIVE TEXT pe DC News începând cu ora 18.30.